Fotografia natury

Fotograficy, którzy wykonują fotografie natury częstokroć noszą szereg filtrów, które pomagają dobrać odpowiednią ekspozycję bądź osiągnąć wynik, jaki niełatwo będzie uzyskać w oprogramowaniu do obróbki fotografii. Jednakże zdjęcia HDR oraz modyfikowanie ekspozycji w programie graficznym ograniczyły konieczność stosowania odmian ND w plenerze, stałe filtry ND a także filtry polaryzacyjne dalej mają ważne miejsce w torbie lustrzanki.

Fotografowanie dzikiej przyrody częstokroć jest niezwykle kosztowne a również możliwie ryzykowne. Jeśli nie masz na wyposażeniu długiego teleobiektywu, możesz spróbować zrobić zdjęcia w rodzimym zoo bądź rezerwacie przyrody, żeby otrzymać zachwycające zdjęcia. Większe parki zoologiczne z sporą ilością dostępnej przestrzeni świetnie pasują do fotografii, ponieważ ogrodzenia a również inne obiekty zrobione przez ludzi nie są tak widoczne. Możesz przybliżyć się do wybranych zwierząt i zrobić interesujące zdjęcia.

Jeżeli tworzysz zdjęcia statyczne, zwiększ zaintrygowanie, obracając spust zoomu w momencie fotografowania z dosyć długim czasem otwarcia migawki (jesteś w stanie to zrealizować wyłącznie przy użyciu zoomu ręcznego, ponieważ zasilany obiektyw będzie unieruchomiony w trakcie fotografowania). Pracuje to niezwykle dokładnie podczas wykonywania zdjęć pojazdów a również pozostałych opcji transportu, dlatego że dodaje im poczucie ruchu.

Ilość sprzętu w fotografii bywa spora. Możliwości są obszerne. Niemniej, w sytuacji gdy fotografujesz na dworze, nie bierz ze sobą całego sprzętu. Częstokroć widziałem już fotografa z założonymi na karku paroma aparatami, statywem u boku oraz ponadto dużym plecakiem. Koniec końców to znacząco krępuje zakres ruchu. W ten sposób może Cię ominąć atrakcyjny kadr.

W przypadku lwiej części (jednak nie wszystkich) zdjęć rekomenduję używanie pojedynczego punktu autofokusa, zamiast umożliwiać aparatowi zdecydować się na kilka punktów. Tak naprawdę sporo fotografów uczy się użytkować jednego punktu głębi ostrości, niejednokrotnie używają jedynie centralnego punktu ostrości. Żeby to zrobić, ustaw ostrość na oczach obiektu czy w właściwym miejscu dla pejzażu, a następnie ponownie skomponuj zdjęcie, trzymając przycisk migawki do połowy. W dalszej części po uzyskaniu właściwej kompozycji wciśnij migawkę do końca. W ten sposób otrzymać odpowiednią ostrość.

Leave a comment